Buradasınız:Anasayfa » Genel » 2. Dünya Savaşında Amerika

2. Dünya Savaşında Amerika

2. Dünya Savaşında Amerika

 

   2.Dünya Savaşında Amerika

   Birinci Dünya Savaşından çıktıktan sonra ikinci en büyük savaşlardan biri olan İkinci Dünya Savaşında ülkenin önemli rolleri vardır. Dünya çapında önemli olan İkinci Dünya Savaşı altı yıl boyunca duraksamadan dünyanın her yerini etkilemiş Almanya’nın Polonya’ya saldırdığı dönem yani 1 Eylül 1939 yıllarında başladığı kabul edilmektedir.

   Stratejik konumu nedeniyle savaşta en önemli rol oynayan ülkelerden biridir. I. Dünya Savaşının devamı olarak da görülmektedir. O dönemde ülkenin başında Franklin Delano Roosevelt bulunmaktaydı. Çok iyi bir cumhuriyetçi olan başkan ülkenin dünyadaki en iyi liderlerinden biridir. Devletin başında bulunan Franklin İngilizlerin savaş politikalarını öğrenmek ve izledikleri yolları öğrenmek için Londra’ya elçi göndermektedir.

   Birinci dünya savaşında sayısız madalya kazanan Franklin ikinci dünya savaşında da aynı başarıyı oluşturmaya çalışmıştır. 1939-1945 yıllarında tüm dünyayı etkileyen küresel bir askeri çatışma iki askeri ittifaktan oluşmaktaydı. Bunlardan biri müttefikler diğeri ise mihver idi. Yüz milyondan fazla askerin seferber olduğu önemli bir savaştır. 1945 yılında dünyanın sosyal yapısı önemli bir boyutta değişti Birleşmiş Milletler ve Sovyet Birliği Amerika Birleşik Devletlerine rakip olarak göründü.

   Almanya ve üçlü paktı üyeleri ABD ye savaş ilan ettiler ve ocak aylarında Sovyetler Birliği, Çin, yirmi iki küçük sürgün hükümetleri Birleşik Milletler Bildirisi düzenlendi. İngilizler için savaş uçakları geliştirdiklerini söyleyerek İngilizlerden savaş taktiklerini alıyorlar. Ülke mantıklı hareket ederek tüm fırsatları değerlendirmiştir. 

Bir önceki yazımız olan ” Büyük Buhran Yılları ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön