Buradasınız:Anasayfa » Genel » Amerika Eyaletleri

Amerika Eyaletleri

Amerika Eyaletleri

  

    Birleşik Devletlerin elli tane eyaletleri bulunmakta ve her eyaletin kendine özgü kuralları, kanunları ve gelenekleri vardır. Amerikan bayrağının üstünde bulunan küçük yıldızlar elli tanedir ve eyaletleri simgelemektedir. İlk olarak Alabama eyaletinin sakinleri neredeyse on bin yıl kadar bir süre içerisinde orada yaşadığı sanılan yerlilerdir.

   Dikdörtgene benzeyen eyalet ılıman iklime ve düzenli yağışa sahiptir. Toprakları tarıma elverişlidir. Eyaletin çoğunluğu Hıristiyan’dır. 1915 de başlayan pamuk üretimi sırasıyla soya fasulyesi, mısır, yer fıstığı üretimiyle devam etmektedir. Alabama üniversite burada olduğu için çok göç almakta ve özellikle mühendislik kollarında başarı göstermektedir. Alaska eyaleti, yüz ölçümünün en büyük olduğu ve nüfusun en az olduğu bölgelerdendir. Bölgede tundra iklimi hâkimdir. Çok soğuk olduğundan eğitim çok zor şartlar altında yapılmaktadır.

   Hayvan olarak çok sayıda ırmak alabalığı, midye, yengeç, kalkan, karides ve dağ keçisi bulunmaktadır. Arizona eyaleti kanyonları ve çölleriyle ünlü olduğu için çok sayıda rastlayabileceğiniz dağ aslanlarıyla meşhurdur. Dinlenmek için en uygun yerlerden biri ve çok sayıda dinlenme parkları, ormanları bulunmaktadır. Turistlerin en çok ilgisini çeken bir eyalettir. Havai eyaleti üç resmi dile sahip ve ada eyaletidir. Bu ada yüksek ve volkanik dağları sayesinde lavlar püskürdükçe kapladığı alan genişlemektedir. Diğer eyaletlerini sayacak olursak; Arkansas, California, Colorado, Conncticut, Delaware, Florida, Georgia, Idaho, Maine, Maryland, Nevada, Ohio, Oklahoma, Washington, Virginia, Texas, Utah ve daha fazla eyalete sahiptir.

Bir önceki yazımız olan ” Suç ve Kanun Uygulamaları ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön