Buradasınız:Anasayfa » Genel » Amerikadaki Göller

Amerikadaki Göller

Amerikadaki Göller

 

    Amerika’daki Göller

   Ülkenin en önemli gölleri Kuzey Amerika’da takım olarak bulunan Büyük Göller’dir. Büyük göller olarak adlandırılan bu göller Ontario, Huron, Superior, Erieve Michigan gölleridir. Bu beş gölün yüzölçümleri toplamı 245.000 km2 olup İngiltere’nin yüzölçümünden de fazladır. Bu göllere akan yüzlerce tatlı su akarsuları vardır.

   Dünyanın en büyük tatlı su gölü Superior Gölü’dür ve Hazar Denizi’nden sonra ikinci büyük göldür. Uzunluğu 563 kmdir. Bu gölün çevresinde maden cevheri bulunur. Eria Gölü’nün de güneyinde de Ohio’nun zengin kömür yatakları vardır. Göllerin suları kömür maden cevherlerinin bir araya gelmesini sağlamaktadır, bu nedenle göllerin etrafında demir çelik eşya üreten fabrikalar bulunur.

   Büyük Göllerin sularını denize ulaştıran ırmak da St. Lawrence ırmağıdır. Irmak ve göllerin çevresinde nüfus yoğunlaşmıştır ve ırmak üzerinden yük gemileri geçmektedir. Irmak çevresinde fabrikalar bulunur ve bu sayede ticaret yapılır. Büyük göllere kıyısı bulunan sekiz eyalette de ticaret gelişmiştir ve üretim yapılmaktadır. Büyük göllerde yaklaşık iki yüz liman bulunur.

Dünyanın en temiz sularından biri olan ve en derin göl olan Krater Gölü Oregon eyaletinde bulunmaktadır. Büyük göllerin arasında en küçüğü Ontario Gölü’dür. Ülkenin doğusunda bulunan göl 311 km uzunluğundadır. Avrupa ve Amerika ticaretinin çoğunluğu Büyük göller vasıtasıyla gemi seferleri ile yapılmaktadır.  

Bir önceki yazımız olan ” Cadılar Bayramı ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön