Buradasınız:Anasayfa » Genel » Eyaletler Arası Mesafe

Eyaletler Arası Mesafe

Eyaletler Arası Mesafe

 

    

    ABD çok geniş topraklara yayılmış büyük bir ülkedir. Büyük bir kıtayı kaplayan ülkede 50 eyalet bulunmaktadır ve eyaletler arası mesafeler çok fazladır. Ülkenin en batısı ile en doğusu arasında bile 4 saat zaman farkı bulunmaktadır. 4 adet zaman dilimi vardır: Florida, Georgia ve Indiana eyaletlerinin bulunduğu bölgede Doğu Zamanı saati geçerli olup, K. Dakota ve Texas’ın eyaletlerinin bulunduğu bölgede Orta Zaman saati geçerlidir.

   Montana’nın güneyinde Dağ Zamanı ve Pasifik sahilinde, California, Nevada ve Washington’da ise Pasifik zamanı saati geçerlidir. Türkiye’nin de batısı ile doğusundaki fark ise 1 saattir. Uzaklıktan dolayı eyaletler arası yolculuklarda karayolu ulaşım yerine havayolu ulaşımı tercih edilmektedir.

   Amerika’nın en kozmopolit eyaleti New York’tan JFK havalimanı aracılığıyla ülkenin Nevada Bölgesi’nde kalan dünyanın en büyük kumar merkezi Las Vegas’a uçuş yaklaşık 4-5 saat sürmektedir. Aynı şekilde New York ile California arasında 4.700 km mesafe vardır. Uçakla California’ya ulaşım 5 veya 6 saat tutmaktadır.

   Amerika kıtasının kuzeyinden güneyine uzaklığı 16 bin kilometredir. Ayrıca ülkenin yüzölçümü 42.037.784 kilometrekaredir ve bu bölge Kuzey, Orta ve Güney Amerika diye 3 e ayrılmaktadır.
Güney Amerika’nın batısında yer alan tatil kenti Miami’ye New York’tan ulaşım karayolu ile 20 saat sürerken havayolu ulaşımı ile 3 veya 4 saat sürmektedir.   

Bir önceki yazımız olan ” Gizli Haber Alma Servisi CIA ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön