Buradasınız:Anasayfa » Genel » Komşu Ülkeleri

Komşu Ülkeleri

Komşu Ülkeleri

 
    

    Batı yarım küre de bulunan elli eyaletten oluşan bir ülkedir. Pasifik okyanusu ile Atlantik Okyanusunu n arasında bulunan kuzeyin de Kanada ve güneyinde ise Meksika ile komşu olan Birleşik devletleri federal cumhuriyetidir. Bölgenin büyüklüğü bakımından dünyada üçüncü kara parçası konumundadır.

    Ülkenin sınırlarını kuzeyde bulunan Atlantik Okyanusu, batıda bulunan Pasifik okyanusu tarafından çizilmiştir. Amerika kendine komşu olan ülkelerin kültürlerinden, yemeklerinden, geleneklerinden, göreneklerinden ve yaşayış tarzlarından tarihler boyunca etkilenmiştir. Alaska eyaleti ve Hawaii eyaleti ile beraber kıta dokuz milyon kilometreden oluşan büyük bir kıtadır. Ekonomik alanda da komşu ülkelerden etkilenmektedir.

    Üretilen malların ihracatında, ithalatında hep komşu ülkeler arasında olmuştur. Amerikan mutfakları nda komşu ülke olan Meksika ile ilgili bir çok yemeklere rastlayabilirsiniz. Ülkenin küçük dar sokaklarında yürüdüğünüzde mis kokulu çiçekler içiniz rahatlatır. Komşu ülkeyi ziyarete gelen bir çok Meksikalı ülkenin dar sokaklarında kendi mutfak alışkanlıklarına rastlayabilir. Tarihler boyunca hep bir arada durmuş ve aynı kültür geçmişine sahip olan ülkeler arasında günümüzde o kadar çok bağ kalmamıştır. Komşu ülkeler arasında din farklılıkları, kültür çatışmaları yaşanıyorsa eğer birbirlerine uymaları çok zordur. Birleşik devletlerin zaten dünya çapında nükleer silahlara, ekonomisinin muhteşem oluşuna, kültürel zenginliğine ve askeri eğitimine komşu ülkeleri ilgi ile bakmıştır. Elli tane eyaleti olduğu için çok geniş bir alana sahiptir. O yüzden komşu ülkelere çok fazla bağlı değildir. 

Bir önceki yazımız olan ” Türk Amerikan İlişkileri ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön