Buradasınız:Anasayfa » Genel » Şükran Günü

Şükran Günü

Şükran Günü

 

Thanksgiving day yani Şükran günü, Tanrı’ya şükranlarını sunmanın ve minnettarlığın bir ifadesidir. Amerika’da ilk kez Pilgrimler tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Şimdilerde her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününe denk gelen günde Şükran günü kutlanır ve beş gün tatil ilan edilir. Sadece Kanada’da kasım ayının ikinci Perşembe günü kutlanır.

Bütün Dünya’da kutlanan Şükran günün tarihi dört yüz yıl öncelerine dayanır. Pilgrimler denilen bir kavim Avrupa’dan Amerika’ya yerleşmek için 1620 yılında göç ederler. Göç sırasında hastalık ve açlık ile savaşırlar. Kızılderililer Pilgrimlere avlanmayı ve ekmek yapmayı öğreterek onlara yardımcı olurlar. Üç yıl sonra İngiliz vali William Bradford pilgrimlileri ve Kızılderililerin şefi Massoid liderliğinde 90 kızılderiliyi bir yemek ziyafetine davet eder. Bu davetten sonrasında her yılda bir hasat mevsimi bittiğinde yemek ziyafetleri sürer gider.

1863 yılında ABD başkanı Abraham Lincoln bu geleneğin adının ‘Şükran günü’ olmasını ve Ulusal bayram olmasını kongreye sunar ve öneri 1941 de kabul edilir. Amerikalılar Şükran gününe çok önem verir, gün boyu şükür ederler saygılarını sunarlar. Şükran günleri ailelerin bir araya gelerek yemek yer, genelde ailenin en büyüğünün evinde toplanırlar. Yemek sofralarında mutlaka hindi bulunur. Büyük kentlerde bu tatilde yürüyüşler düzenlenir. Havaya fişekler atılır, şarkılar söylenir, dualar okunur. İngilizcede hindi kelimesi Turkey olarak geçtiği için Amerika’da yaşayan Türkler her yıl Şükran günlerinde esprilere maruz kalırlar. Ayrıca her yıl ABD başkanına da hindi hediyeler edilir. Başkanlar genellikle hindileri çeşitli doğal parklara göndererek bağışlar.

Bir önceki yazımız olan ” Amerikanın İklimi ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön