Buradasınız:Anasayfa » Genel » Tarım ve Hayvancılık

Tarım ve Hayvancılık

Tarım ve Hayvancılık

 
    

    Amerika’nın kırsal yerleşimlerinde en çok tarım yapılarak geçimlerini sağlarlar. Fotoğrafçıların vazgeçilmez adreslerinden olan çiftliklerde muhteşem kareler yakalayabilir ve köy manzaralarıyla büyülenebilirsiniz. Amerikan kültüründe de çiftlikler büyük yere sahiptir. Geçmişte kim tarafından yapıldığı ve hangi hayvanların yetiştirildiği gibi bir çok tarihe sahip olan çiftlikler ülke de önemli yer tutmaktadır. Büyük çiftliklerde başlıca yetiştirilen, eğitilen hayvanlar at, inek, koyun, domuz ve tavuktur.

    Kıtanın ilk keşfedildiği yıllarda tarım ve hayvancılık başlıca uğraşlarıydı. Demiryollarının yapımı ile çiftlik ürünlerinin pazara daha kolay gitmeleri sağlandı. Ülkenin orta kesimlerinde çayırlar bulunduğundan tarım savaş önceleri çok fazla yapılmakta ve yurtdışına satılmaktaydı. Makineleşme arttı tarımda makine kullanımına başlandı. Geniş alanlarda tarım ve hayvancılık yapılmaya başlandı. Batı da bulunan eyaletlerin bir çoğu hayvancılıkla uğraşmaya başladılar.

    Missisippi Irmağı ile Kayalık dağları arasında bulunan geniş arazilerde hayvancılık üretimi yapıldı. Jersey ırkından gelen sığırlar siyah gözleri ile geyiğe benzemektedir. ABD de bu cinsten sığırlar ortalama olarak yedi bin iki yüz yetmiş kilogram süt vermektedir. Hastalıklara karşı bu hayvanın sütünden ve peynirinden yararlanılmaktadır. Holstein cinsi inek siyah beyaz renkleri ile büyük arazilerde yetiştirilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan bu cins inek ülke de yüz yetmiş kilogram yağ üretmektedir. Araştırmalara göre süt verimi 3000 ile 4000 arasında olması gerekmektedir. Amerika da ise 6000lere kadar ulaşmaktadır. 

Bir önceki yazımız olan ” Kırsal Yerleşim Yerleri ” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön